راهنمای خرید شیرآلات

راهنمای خرید شیرآلات

آشنایی با انواع شیرآلات ساختمانی:

برای شیرآلات ساختمانی معمولا چهار گروه در نظر گرفته می شود که هم در نحوه ی عملکرد و هم طریقه ی نصب شدن با هم تفاوت هایی را دارند به این صورت که:

شیرآلات توکار

در شیرآلات توکار نصب از طریق جعبه ای که درون دیوار در نظر گرفته شده است انجام می پذیرد، در مدل های توکار به علت شیوه نصب متفاوت باید قبل از اینکه کاشی کاری انجام گیرد  مقدمات نصب در نظر گرفته شود به این صورت که محلی برای لوله های گرم و سرد و همچنین باکس توکار درون دیوار درنظر گرفته و سپس کاشی کاری انجام شود. در قسمت مکانیزم های خروجی آب، شیرآلات توکار مانند شیرآلات اهرمی عمل می کنند به این صورت که تنظیم خروجی آب به وسیله اهرمی که به لوله های گرم و سرد وصل می شود انجام میشود . البته این مسئله را باید در نظر داشته باشید که شیر ظرفشویی فاقد سیستم توکار برای نصب میباشد.

شیرآلات اهرمی

در رده ی دوم شیرآلات اهرمی قرار می گیرند، در شیرآلات اهرمی طریقه نصب به صورت سنتی بوده و نیاز به داشتن پیش نیاز خاصی برای نصب وجود ندارد، این گروه بنا به تنوع طراحی و همچنین طیف قیمت متنوعی که دارند در حال حاضر دارای بیشترین تقاضا در بازار هستند، از مزایای شیرآلات اهرمی میتوان به تنوع طرح، تعمیر و نگهداری آسان، قیمت مناسب و مصرف بهینه اشاره کرد.

شیرآلات چشمی یا لمسی

از لحاظ مکانیزم کلی این گروه مشابه شیرآلات اهرمی عمل می کنند، اما در نحوه ی تعامل مصرف کننده با شیرآلات اهرمی تفاوت دارند به این صورت که در شیرآلات چشمی یا لمسی، اهرم شیر فقط برای تنظیم گرمی و سردی آب استفاده می شود و تنظیم خروجی آب به وسیله سنسور در شیر چشمی و یا عمل لمس در شیر لمسی انجام می گیرد، در این گروه شیر ها تنوع طرح زیادی وجود ندارد و اغلب برای ظرفشویی و روشویی ساخته می شوند، اما مزیتی که دارند مصرف آب کمتر به نسبت سایر گروه ها میباشد.

شیرآلات کلاسیک

قدیمی ترین شیرآلات موجود در بازار مربوط به این گروه است، مکانیزم خروجی شیرآلات کلاسیک به صورت مجزا از هم عمل کرده به صورتی که بخشی مربوط به آب گرم و بخشی مربوط به آب سرد می باشد، شیرآلات کلاسیک به علت مصرف آب بالا، تعمیر و نگهداری سخت و نداشتن تنوع طرح معمولا برای خرید توصیه نمی شوند.

طریقه ی نصب شیرآلات:

در شیرآلات اهرمی، چشمی و یا لمسی و کلاسیک نصب شیر به وسیله اتصال به لوله های گرم و سرد آب بدون هیچ واسطه ای انجام می گیرد، اما در شیرآلات توکار ابتدا باید به وسیله ی یک واسطه به نام باکس به لوله های آب متصل شوند که لازمه این کار نصب باکس قبل از کاشی شدن دیواره ی سرویس می باشد، در صورتی که خریدار بخواهد بعد از مرحله کاشی کاری از شیرآلات توکار استفاده کند بایستی کاشی ها خراب و از دوباره کاشی کاری انجام گیرد.

مهمترین عامل های تاثیرگذار بر قیمت شیرآلات:

قبل از جواب ذکر این نکته ضروری می باشد که ملاک پاسخ به این سوال مقایسه بین تولید کنندگان مختلف نمی باشد و ملاک بررسی محصولات تولیدی یک شرکت است. معمولا در بین همه تولید کنندگان شیرآلات یک قانون کلی رعایت می شود که تولیدات نباید از نظر مواد اولیه و کیفیت نهایی با هم تفاوتی داشته باشند بلکه وجه تمایز یک شیر فقط باید به طراحی آن خلاصه شود که خود طراحی شامل دو بخش رنگ و حالت بدنه می شود، به این ترتیب که بنا به رنگ شیرآلات تولیدی مانند رنگ کروم یا طلایی شامل کاهش یا افزایش قیمت می شوند و یا زمانی که شیری با طراحی خاص آماده تولید می شود، قاعدتاً به علت مواد اولیه ی بیشتری که مصرف کرده است، قیمت آن بالاتر از شیری با طراحی ساده تر با آلیاژ کمتری محاسبه می شود.

برای انتخاب شیر مناسب چه ویژگی هایی را باید در نظر گرفت؟

چنانچه از کیفیت و کارایی شیرآلات خریداری شده قصد حصول اطمینان را دارید می توانید به داشتن استاندارد، نوع مغزی یا کارتریج شیر (بستگی به مدل شیرآلات دارد) و ضخامت آبکاری بدنه شیرآلات توجه کنید. برای ظاهر و رنگ شیرآلات نیز باید دقت داشته باشید که شیرهایی با بدنه ی صاف یا اصطلاحاً فلت لک پذیری بیشتر نسبت به دیگر مدل ها دارند و به همین دلیل توصیه می شود از رنگ های سفید یا مشکی در این مدل شیر ها استفاده شود. در مورد سایر مدل ها و رنگ ها به جز رنگ طلایی که به نسبت بقیه دارای حساسیت بیشتری می باشند و بایستی مدلی با بیشترین ضخامت آبکاری برای این رنگ انتخاب شود. می توانید برحسب نمای کلی دکور منزل و سلیقه خودتان در بین طراحی های موجود یک مدل را انتخاب کنید.

شیرآلات در چه رنگ هایی تولید می شوند؟

سرویس های شیرآلات در رنگ های کروم براق، کروم مات، سفید، سفید شیری، مشکی، رزگلد، طلا براق و طلامات دارای بیشترین تنوع رنگی می باشند، اما در قسمت ظرفشویی شیرآلات علاوه بر رنگ های نامبرده شده رنگ هایی مانند قرمز، سبز، آبی، نارنجی، صورتی و … نیز تولید می شوند.

توصیه به خریدار:

جدا از بحث کیفیت شیرآلات انتخابی اگر اولویت خریدتان لک پذیری کمتر و راحتی در تمیز شدن است می بایستی از رنگ های سفید یا مشکی استفاده کنید که قاعدتاً به علت رنگ خود قیمت بالاتری نسبت به شیرآلاتی با رنگ کروم دارند، اما چناچه قصد کاهش هزینه متناسب با بودجه خود را دارید می توانید از رنگ کروم استفاده کنید، فقط این مورد را هم در نظر داشته باشید که رنگ کروم با وجود قیمت مناسبتر دارای لک پذیری بیشتری نسبت به شیرآلات سفید و مشکی می باشد، در رده ی آخر انتخاب معمولاً رنگ طلایی توصیه می شود ، شیرآلات طلایی به علت سطح براق خود نیاز به مراقبت و تمیزکاری بیشتر به نسبت سایر رنگ ها دارند، در عین حال که دارای سطح حساسی نیز می باشند به صورتی که ممکن است حتی عرق دست نیز بر روی رنگ آن تأثیر بگذارد و به همین دلیل توصیه می شود رنگ طلایی با بیشترین سطح آبکاری خریداری شود تا از بروز این مشکلات جلوگیری به عمل آید که همین مورد باعث افزایش هزینه برای خرید شیرآلاتی با رنگ طلایی می شود،در هر صورت خریدار به عنوان کاربر و مصرف کننده نهایی میتواند با توجه به سلیقه و بودجه خود شیرآلاتی متناسب با نیاز خود را انتخاب کند.

ورود به بخش شیرآلات فروشگاه

 

تاریخ انتشار: 02 سپتامبر 2020 دسته: راهنمای خرید،
ارسال نظر

ارسال پیام

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما در ارتباط باشید.
91002550 - ۰۵۱