راهنمای خرید فر توکار

راهنمای خرید فر توکار

آشنایی با انواع فرهای آشپزخانه:

فرهای توکار آشپزخانه از لحاظ عملکرد در سه گروه گاز، گاز و برق و برقی تقسیم می‌شوند:

فرهای گازی قدیمی ترین فر موجود در بازار بوده و به همین جهت از لحاظ تعداد برنامه و کارایی و تنوع طرح در رده پایین تری از دو گروه دیگر قرار می‌گیرد و به همین دلیل برای خرید توصیه نمی‌شوند.

 فرهای گاز و برق نسل بعد از فرهای گازی میباشند: از جهت عملکرد کلی مانند فرهای گازی عمل می‌کنند یعنی اینکه پخت اصلی بر عهده گاز بوده و برق آن وظیفه روشنایی و جوجه گردان و تنظیم تایمر و سیستم جرقه زنی را برعهده دارد، منتها در فر های گاز و برق علاوه بر موارد گفته شده دارای یک گریل برقی هم هستند که بیشتر برای گرم کردن و یا پختن روی غذا استفاده می‌شود، این المنت با توجه به وظیفه تعریف شده‌ای که دارد قادر به تولید دمای کافی برای پخت غذا نمی باشد و به محض روشن شدن شعله های گاز فر خاموش می شود.

فرهای برقی آخرین نسل از گروه فرهای توکار می باشند، در این مدل فرهای توکار کلیه فرایند پخت و پز و عملکردهای دستگاه بر عهده برق بوده و دیگر خبری از استفاده گاز نیست، این گروه به علت بهره مندی از برق دارای برنامه‌های بیشتر نسبت به گروه های پیشین خود بوده  و در صورت استفاده خریدار از قابلیت‌های آن از فرهای گازی و گاز و برق بهتر می باشند همچنین به علت جدید بودن این گروه، دارای تنوع طرح بیشتری نیز هستند.

برای انتخاب فر چه ویژگی هایی را باید مدنظر قرار داد؟

اولین مورد برای خرید فر آگاهی از انتظارات خود می باشد، در مورد خرید فر آشپزخانه اینگونه نیست که قیمت هر چه گرانتر باشد کارایی بهتری هم در اختیار خریدار قرار می گیرد، بلکه این نیازهای کاربر هست که قیمت فر را تعیین می کند. به طور مثال همیشه فر های برقی از لحاظ برنامه در رده بالاتری نسبت با باقی مدل ها قرار می گرفته اند. اما این که تعداد برنامه بیشتر باعث کارایی بالاتری هم شود لزوما به استفاده ی کاربر برمی گردد و به خاطر قیمت بالاتر و برنامه های بیشتر باعث نمی شود که کارایی بهتری هم داشته باشند. مورد بعدی محل نصب فر می باشد، هنگام خرید فر باید توجه داشته باشید که فر هایی با مکانیزم گازی یا گاز و برق به علت عملکرد سیستم تهویه شان که از کناره های بدنه دمای اضافی را خارج می کنند نباید کنار وسایل سرمایشی مانند یخچال استفاده شوند زیرا باعث افزایش مصرف برق آن می شوند و همچنین طول شلنگ گاز نباید بیش از یک و نیم متر باشد چون باعث افت فشار گاز و در نتیجه کاهش عملکرد فر می شود. اما در مورد فر های برقی به علت عملکرد سیستم تهویه از قسمت درب مشکلی با نصب در کنار وسایل سرمایشی ندارند و همچنین عدم نیاز به گاز در هر جایی امکان نصب دارند.

مهمترین عامل های تعیین کننده قیمت فر:

دو ویژگی ظاهری و فنی معمولا باعث تفاوت قیمت فر ها با هم می شوند، به این ترتیب که در بخش ظاهری فرهایی با شیشه سفید یا رفلکس و یا ترکیب استیل و شیشه در بیشتر موارد از فر هایی با شیشه های مشکی قیمت بالاتری دارند و در بخش فنی، قیمت فر به تناسب آپشن و برنامه هایی که برای آن تعبیه شده است متغییر خواهد بود. البته توجه داشته باشید که فر های با مکانیزم برقی به علت برنامه های بیشتر در اکثر مدل هایشان قیمت بالاتری از دیگر مدل فر ها دارند.

آیا مصرف برق فر های برقی بالاست؟

مهمترین و تاثیرگذارترین عاملی که کاربر را از فر های برقی باز می دارد معمولا همین سوال است، یکی از اشتباهاتی که به غلط در بین کسانی که قصد خرید فر را دارند رایج شده است مصرف بالاتر انرژی در فر های برقی و به طبع آن هزینه های بیشتر نسبت به فر های گازی یا گاز و برق می باشد. در فر برقی به علت استفاده از برق در کلیه فرآیند های پخت و سیستم های داخلی فر، این شبهه ایجاد می شود که مصرف برق بالایی دارند، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که به عنوان یک مصرف کننده، شما هیچوقت نمی توانید از تمام برنامه های فر برقی با حداکثر دما استفاده کنید، بلکه در بیشتر اوقات از یک برنامه و با یک دمای حداقلی عملیات پخت و پز غذا را انجام می دهید و اگر تمام برنهمه های یک فر را در نظر بگیریم شما حتی از 10% این برنامه ها نیز نمی توانید استفاده کنید، به همین دلیل از لحاظ هزینه مصرفی تفاوتی ندارد که چه فری با چه مکانیزم پختی خریداری شود، چون که تمام فر ها تقریبا هزینه یکسانی از لحاظ مصرف انرژی دارند.

مقایسه فرهای برقی و گاز و برق :

فر های برقی و گاز وبرق به عنوان پر فروش ترین فر های موجود در بازار اگر بخواهند در بخش ظاهری با هم مقایسه شوند دارای تفاوت های اندکی با هم هستند و تقریبا در تمام بخش های ظاهری خود دارای یک شکل و تنها تفاوت اندکی در مدل کلید هایشان دارند. ولی در بخش فنی اوضاع کاملا تغییر می کند، در فر های گاز و برق چیزی به نام برنامه پخت مشاهده نمی کنیم و نهایت قابیلیتی که برای آن از طرف کارخانه در نظر گرفته می شود بهره مندی از لعاب Easy Clean، ریل تلسکوپی و فن کانوکشن است (البته باید توجه داشته باشید در تعدادی از مدل ها ریل تلسکوپی و فن کانوکشن وجود ندارد). اما درمورد فر های برقی علاوه بر این سه مورد، از میانگین 8 برنامه پخت یا بیشتر بنا به مدل فر، میله ی Meat Probe، سیستم تهویه هوشمند، قابلیت تعریف برنامه دستی و حتی صفحه نمایش TFT استفاده می کنند که به علت ماهیت فر برقی فقط امکان استفاده از این قابلیت ها در این گونه از فر ها فراهم است و فر های گاز و برق امکان استفاده از این ویژگی ها را ندارند .

برترین سازنده های فر های آشپزخانه :

از شرکت اخوان را می توان قدیمی ترین تولید کننده ی داخلی فر آشپزخانه نام برد که دارای بیشترین تنوع محصولی نیز می باشد، البته در چند سال گذشته شرکت هایی مانند بیمکث، ایلیا استیل، کن و چند شرکت دیگر هم وارد بازار شده اند که دارای محصولاتی کاملا رقابتی هستند. از فر های آشپزخانه واراداتی هم می توان به شرکت های تکنوگا ، فرامکو و وایز اشاره کرد.

هزینه ی لازم برای خرید یک فر مناسب چقدر است؟

این عامل بنا به شرایط زمانی و همچنین مدل فر انتخابی متغییر بوده اما اگر بخواهیم با شرایط موجود به این سوال پاسخ بدهیم، مبلغی بین 5 تا 6 میلیون تومان باید برای خرید فری با کارایی بالا باید هزینه شود.

فر های آشپزخانه با چه ظرفیت هایی از نظر حجمی تولید می شوند؟

اکثر مدل فر های تولیدی با ظرفیت 60، 65، 70، 72 و 87 لیتری ساخته می شوند که در این بین، ظرفیت های 60 و 70 لیتری بیشترین تنوع مدلی موجود در بازار را برای خریدار دارند.

مقایسه فر برقی و مایکروفر:

از لحاظ برنامه های پخت می توان گفت فر برقی با مایکروفر فقط در برنامه های یخ زدایی و گرمکن غذا با هم اشتراکاتی دارند اما همین دو برنامه نیز با توجه به ماهیت پخت متفاوت  دو دستگاه در هنگام فرآیند آغاز به کار دارای تفاوت‌های واضحی هستند به این صورت که در مایکروفر برنامه های یخ زدایی و گرمکن غذا به وسیله اشعه کار می کنند که این کار باعث سریعتر شدن این برنامه ها و در عین حال ضرر بیشتر می‌شوند، اما در فر برقی چون که برنامه یخ زدایی فقط با فن کانوکشن و برنامه گرم کن با المنت انجام می گیرد فرآیند طولانی تر و در عین حال سالم تری دارند. در باقی برنامه‌های فر برقی و مایکروفر نیز به دلیل همین ماهیت متفاوت در سیستم های پخت غذا دیگر هیچگونه اشتراکی مشاهده نمی شود مگر در مشخصات ظاهری مانند سیستم روشنایی و قفل کودک و موارد اینچنینی.

توصیه به خریدار:

بهترین توصیه ای که می توان برای خرید فر به خریدار کرد این است که در مرحله اول محل قرارگیری فر را مشخص کند چون که فرها در این مورد با هم تفاوت دارند، در مرحله بعدی بر حسب نیازها و انتظاراتی که از فر دارند باید تصمیم بگیرند چه مدلی را انتخاب کنند و در مرحله آخر با توجه به تمام موارد گفته شده و بر حسب هزینه‌ای که برای خرید فر مدنظر قرار داده اید می توانید در بین گزینه های انتخابی خود بهترین مدل را با توجه به موارد گفته شده انتخاب کنید.

ورود به بخش فر توکار فروشگاه

تاریخ انتشار: 07 سپتامبر 2020 دسته: راهنمای خرید،
ارسال نظر

ارسال پیام

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما در ارتباط باشید.
91002550 - ۰۵۱